Ako funguje

Elektrická stimulácia svalov (EMS) je metóda, ktorá podnecuje určité svalové skupiny cielene k aktivite pomocou elektrických impulzov. Metóda EMS sa používa v lekárskej rehabilitácii už mnoho rokov. Okrem iného slúži na obnovu svalov, ktoré boli oslabené pri nečinnosti kĺbov, pri zlomeninách, kĺbových ochoreniach alebo zraneniach kĺbov.

Od olympijských hier v roku 1972 je použitie prístrojov s EMS terapiou úradne schválenou lekárskym poradným výborom. Tieto prístroje sú súčasťou štandardného vybavenia mnohých fitness terapeutov, profesionálnych športovcov, kulturistov a športových lekárov, ktorí ich používajú pri svojich každodenných cvičeniach a školeniach.

Metóda EMS sa používa ako veľmi účinná terapia hlavne v oblasti  rehabilitácie. Ide o metódu, ktorá pomocou elektrických impulzov cielene stimuluje určité svalové skupiny. Okrem iného sa používa na zabránenie úbytku svalovej hmoty a na obnovenie a uvoľnenie svalov. Svalová práca je zvyčajne iniciovaná povelmi, ktoré sú vysielané z mozgu. Impulz putuje k nervovým vláknam v svale a v konečnej fáze vyvolá napnutie svalu. Metóda EMS vykonáva umelú stimuláciu svalu elektrickými impulzmi, napr. s nízkou frekvenciou, ktoré dráždia nervy nachádzajúce sa pod kožou a ovládajúce príslušné svalové skupiny. Sval totiž nerozlišuje, či impulz prichádza z mozgu alebo z vonka. Sval ako zvyčajne reaguje na podnet a pri aktivite spotrebováva tiež zodpovedajúce množstvo energie.